top of page

16 DIENŲ LIETUVOJE IR PASAULYJE #AšLenkijosMoteris


Lapkričio 25 d. prasideda tarptautinė socialinė kampanija – 16 dienų prieš smurtą prieš moteris ir mergaites.


Kviečiame prisijungti prie šios kampanijos ir oranžinės vilties ir palaikymo šviesą šiemet įžiebti galvojant ir palaikant Lenkijos moteris, kurios dvidešimt pirmajame amžiuje Europos viduryje vis dar turi eiti į gatves ir kovoti už savo reprodukcines teises bei legalų abortą, o tuo pačiu už emocinę bei fizinę savo sveikatą ir net gyvybę. 2020 m. minint 16 dienų prieš smurtą Jungtinės Tautos reiškia susirūpinimą dėl išaugusio smurto prieš moteris skaičiaus pandemijos laikotarpiu ir skelbia šūkį:

„Oranžinis pasaulis: parama, atkirtis, prevencija ir susitelkimas!“

Šiemet pasauliui užsidarius namuose, pasirodė nerimą keliantys skaičiai – smurto prieš moteris artimoje aplinkoje pandemijos metu išaugo. Pavasarį moterų organizacijos visame pasaulyje skelbė kelis kartus išaugusio smurto artimoje aplinkoje skaičius. Artimo partnerio fizinis, psichologinis, ekonominis ar seksualinis smurtas, išprievartavimas, moterų lytinių organų žalojimas, seksualinis išnaudojimas ir prekyba žmonėmis, priekabiavimas ir persekiojimas, taip pat persekiojimas skaitmeninėje erdvėje, yra nepriimtina daugelio moterų visoje Europoje kasdienybė: 62 milijonai moterų ES patyrė fizinį ir (arba) seksualinį smurtą nuo 15 metų amžiaus. Smurtas prieš moteris kelia grėsmę pusės ES gyventojų saugumui ir daro įtaką daugiau nei 250 milijonų moterų ir mergaičių. ES negali būti taikos ir saugumo garantu, nes moterys bijo dėl savo saugumo savo namuose, įstaigose, darbo vietose ir viešose vietose visoje Europoje.

Lietuva – ne išimtis

Per pavasarinio karantino mėnesius Lietuvoje žuvo daugiau moterų nei per visus 2019 metus. Šalyje, kur tyrimai sako, kad kas trečia moteris yra patyrusi smurtą, tokie skaičiai yra pribloškiantys. Bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanija “Baltijos tyrimai” 2020 m. liepos 16-30 d. Asociacijos “Moterų informacijos centras” užsakymu atliko reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą apie smurtą artimoje aplinkoje.


Štai pagrindiniai skaičiai:

  • 18 proc. Lietuvos gyventojų (23% moterų ir 12% vyrų) pasisakė patyrę smurtą artimoje aplinkoje;

  • Per karantino laikotarpį smurtas padažnėjo, jį patyrė 7% nukentėjusiųjų.

  • Vyrai dažniausiai patiria smurtą nuo tėvų (44% nukentėjusių), o moterys – nuo esamų ir buvusių sutuoktinių ar sugyventinių (85%);

  • Pagalbos niekur nesikreipė 60% nukentėjusiųjų, į policiją kreipėsi tik 15 %.

  • 53% nukentėjusių (72% vyrų ir 45% moterų) pareiškė, kad jie negavo jokios pagalbos, giminių pagalbą gavo 15% nukentėjusių, draugų – 10%, policijos, teisėsaugos – tik 9 %.

  • 73% apklaustųjų patartų artimam žmogui, patyrusiam smurtą artimoje aplinkoje, kreiptis į policiją, 18% – į moterų NVO.

  • Lietuvos gyventojai mano, kad dažiausiai smurtą artimoje aplinkoje patiria moterys (74%) ir vaikai (57%).

  • Absoliuti dauguma respondentų laiko smurtą artimoje aplinkoje nepateisinamu dalyku, tačiau tam tikrose situacijose 11% respondentų pateisintų kai kurių rūšių smurtą.

Daugiau informacijos: www.lygus.lt

 

Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras; VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius

Comments


bottom of page