top of page

PAAUGLIAI NEATPAŽĮSTA SMURTINIŲ SANTYKIŲ


Didžiosios Britanijos nevyriausybinės organizacijos Women‘s Aid ir Cosmopolitan atliktas tyrimas parodė, kad trečdalis paauglių mergaičių yra patyrusios smurtinius santykius. O labiausiai šokiruoja tai, kad uždavus papildomus klausimus paaiškėjo, jog tarp kitų dviejų trečdalių, tokius santykius patyrė 64 procentai – tačiau jos net nesuprato, kad jie tokie yra.

"Jei draugas ar draugė tikrina tavo telefoną, nuolat reikalauja pasakyti, kur esi, nusimena, kai leidi laiką atskirai, nustebina netikėtu ir neplanuotu pasirodymu – visa tai yra prievartinės kontrolės pavyzdžiai."

Smurtas artimoje aplinkoje dažniausiai suvokiamas, kaip fizinis smurtas visiškai pamirštant, kad emocinis, psichologinis smurtas irgi turi būti atpažįstamas ir su juo kovojama. Pagrindiniai elementai iš kurių atpažįstamas toks smurtas – pavydas, nuolatinis kritikavimas, seksualinis priekabiavimas. Jei draugas ar draugė tikrina tavo telefoną, nuolat reikalauja pasakyti, kur esi, nusimena, kai leidi laiką atskirai, nustebina netikėtu ir neplanuotu pasirodymu – visa tai yra prievartinės kontrolės pavyzdžiai. Jei niekada neatsiprašo ir nuolat kaltina tave, nurodinėja kaip turi rengtis, žemina ar viešai pasijuokia – visa tai taip pat kontroliuojančio elgesio bruožai.

Dažnai smurtinių santykių auka negali nurodyti vieno erzinančio dalyko, tačiau savo būseną įvardija kaip nesaugią, jaučia baimę, nepasitikėjimą.

„Tačiau jis man niekada nesudavė“, – dažniausia girdėta frazė, kurią sakė emociškai smurtinius santykius patyrusios paauglės aukos. Kita: „tai mano kaltė. Aš tokia netikus.“ Arba: „o argi ne tokie turi būti santykiai?“

Žinutės, kurias siunčia populiarioji kultūra irgi dažniausiai nepadeda kovoti su smurtiniais santykiais ar mokytis juos atpažinti. Dar daugiau – čia kontrole pagrįsti santykiai dažnai tampa romantinių meilės istorijų pagrindu. Vien pažvelgus į populiarios video platformos siūlomą turinį jaunimui pamatysime, kad Noah grasina nusižudyti, jei nesutars pasimatymo („The Notebook“ „Užrašų knygelė“), Edvardas nuolat seka Bellą („Twilight“ „Saulėlydis“) ir netgi populiarusis Ross („Friends“ „Draugai“) nuolat demonstruoja pavydą ir savininkiškumą santykiuose su Rachel. Visi šie iš tikrųjų smurtinių santykių elementai pateikiami kaip meilės įrodymai, kuriuos pora turi išgyventi jei siekia gyventi ilgai ir laimingai. Ir niekas nekalba apie patirtą psichologinę traumą, kurios pasekmes taip mylėta tokių santykių auka toliau jaučia labai ilgai, gal net visą gyvenimą.

Esame labai pažeidžiami, kai mylime, ypač, kai tai nutinka pirmą kartą, todėl privalome mokėti atpažinti smurtinius, kontroliuojančius santykius. Meilė eina kartu su žodžiu pagarba – tokią platformą jaunimui (Love Respect) sukūrė tyrimą atlikusi organizacija Women‘s Aid.


 

Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras; VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.
Comments


bottom of page