top of page

TYLIOJI PANDEMIJOS AUKA


Pandemijos akivaizdoje atrodo beveik šventvagiška kalbėti apie kitus dalykus, tačiau yra problemų, kurias ši grėsmė padidina kelis kartus. Viena tokių – nelygybė.


Tikriausiai sutiksit, kad prie nuotolinio darbo lengviau prisitaikyti dirbantiems biuruose. Dirbantiems pagal neterminuotas darbo sutartis karantino laikotarpis yra kur kas saugesnis ir socialiai apsaugotas, izoliacijos nepatogumus lengviau pakelti dideliame name nei susigrūdus mažoje erdvėje. Tačiau yra ir dar vienas dalykas – daugelį porų ši pandemija sugrąžins mažiausiai 50 metų atgal. Visame pasaulyje moterų nepriklausomybė taps tyliąja pandemijos auka.


Normaliam gyvenimui sustojus mėnesiui ar daugiau, nedarbas tampa akivaizdi problema. Tuo pačiu metu mokyklų, vaikų darželių ar dienos centrų uždarymas vaikų priežiūrą paverčia šeimos problema, kai iki šiol abu darbus turėję partneriai priversti rinktis, kuris liks su vaikais. Daugybė šeimų, porų artimiausių kelių mėnesių metu turės daryti ir daugiau ekonominę reikšmę turinčių pasirinkimų. Ko reikia ligoniui? Priežiūros. Ko reikia saviizoliacijoje esantiems pagyvenusiems artimiesiems? Taip pat priežiūros. Kartu su atsakomybe už namuose likusius vaikus, šios pareigos, o kitaip tariant neapmokamas darbas, taip pat dažniausiai guls ant moterų pečių. Ne tik dėl tradicijų ir stereotipų, bet ir dėl mažesnio moterų darbo užmokesčio. Jei ši situacija truks ilgai, bus didžiulis skaičius moterų, kurios nebesusigrąžins savo buvusių pajamų ir statuso.


Visose šalyse nevyriausybinės organizacijos perspėja apie smurto artimoje aplinkoje atvejų gausėjimą karantino metu (situacija Kinijoje tai patvirtina). Stresas, alkoholio vartojimas, finansiniai sunkumai – visa tai sukuria palankią smurtui terpę. O socialinių ryšių draudimas apsunkina arba visai sunaikina galimybę gauti pagalbą aukoms. Nepamirškime, kad smurto artimoje aukos – beveik vien moterys.


Žmogaus teisių gynėjai susirūpinę, kad politiniai sprendimai šiuo metu priimami neatsižvelgiant į poveikį moterims ir vyrams atskirai. O tai yra didžiulė klaida, kurios pasekmes dar spręsime ilgai po to, kai išsilaižysime pandemijos padarytas žaizdas.


 

SPC kontaktai Lietuvoje www.lygus.lt


Šis straipsnis yra projekto „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras; VšĮ Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija ir Tarptautinės policijos asociacijos (IPA) Lietuvos skyrius.

Comments


bottom of page