top of page

LAIKYK MANE ARČIAU

04-30, an

|

Aula Magna konferencijų salė, I a.

Išskirtinis žurnalistės ir dokumentinių filmų režisierės Dianos Marios Olsson fotografijų parodos „Laikyk mane arčiau“ atidarymas ir tarptautinius apdovanojimus pelniusio filmo „Mėlynas kraujas“ ekranizacija pristatanti smurto, vaikų globos ir migrančių moterų patirtis.

LAIKYK MANE ARČIAU
LAIKYK MANE ARČIAU

KADA ir KUR?

2024-04-30 15:00 – 19:00; GMT+3

Aula Magna konferencijų salė, I a., H. Manto g. 90-1, 92295 Klaipėda, Lietuva

APIE RENGINĮ

Balandžio 30 d. 15 val. Klaipėdos universiteto Aula Magna konferencijų salėje (H. Manto g. 90-1, I a., Klaipėda) vyks fotografijų parodos „Laikyk mane arčiau“ atidarymas ir tarptautinius apdovanojimus pelniusio filmo „Mėlynas kraujas“ ekranizacija, kurių autorė lietuvė režisierė, žurnalistė bei mama Diana Maria Olsson.

Ši paroda ypatinga tuo, jog fotografė ne tik surinko moterų, patyrusių institucinį smurtą, istorijas, bet ir pati patyrė, ką reiškia po skyrybų su smurtaujančiu partneriu netekti visko ir, svarbiausia, būti atplėštai nuo vienintelio trejų metukų sūnaus. Fotografijos darytos Paryžiuje, Čikagoje, bet dauguma Kopenhagoje, kur fotografės sūnus įamžintas stebuklingoje karalystėje, ten, kur H.C. Andersenas rašė pasakas, tokias kaip „Mergaitė su degtukais“, kuri yra ir simbolis, kad už kiekvieno vaiko, kuris ieško šviesos, yra suaugęs žmogus,įtraukęs ją ar jį į tamsą. Kopenhaga mamai ir vaikui yra saugi vieta, kur jie turi retas galimybes būti kartu. Autorės tikslas, kad motina ir vaikas, patyrę smurtą, būtų matomi kaip visavertės būtybės, kuomet sistema rodo nulinį požiūrį į motiną ir vaiką. Turėdami tik keletą susitikimų, mama ir vaikas įsivaizduoja, jog gyvena magiškoje karalystėje. Kiekvienas jų susitikimas - vis kitame muziejuje, tai simbolis, kur daiktai turi vertę. Motina fotografuoja atskirtą vaiką ten, tarp vertinamų daiktų, kad suteiktų vaikui vertę, kai institucijos sako, jog mama ir vaikas yra niekas ir juos galima išskirti.

Jei gatvėje padėsite akmenį, niekas jo nevertins, bet jei padėsite akmenį muziejuje, jis įgis vertę. Noriu skleisti žinią, kad mama ir mažametis vaikas yra šventa, jie negali būti atskirti vienas nuo kito. Jie nėra tik asmens kodas ar statistika. Kaip žurnalistė, surinkau daugybės moterų istorijas, kurios bėgo nuo smurto šeimoje, bet vietoj pagalbos buvo atskirtos nuo savo vaikų. Žinau, kaip jos jaučiasi: tu išgyveni nuolatinį gedulą dėl savo gyvo vaiko.“ - D. M. Olsson

Šis išskirtinis renginys atskleidžia ne tik pačios Dianos istoriją, bet ir daugybės kitų moterų patirtis, kurios, tiek būdamos savo šalyje, tiek svetimoje, tampa sistemos aukos, neretai daugeliui iš jų nukenčiant ir nuo Hagos konvencijos. Pagal 1980 m. Hagos konvenciją dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinių aspektų (sutartį pasirašė daugiau kaip 100 šalių), vaikas laikomas pagrobtu, jei vienas iš tėvų jį išveža per tarptautinę sieną be kito iš tėvų sutikimo. Vaiko paėmimo motyvas nėra svarbus. Konvencija, kuri iš pradžių buvo skirta tėvams, pagrobusiems vaikus, tokiu būdu siekiant įskaudinti bei kontroliuoti jų motinas, buvo sukurta siekiant užtikrinti greitą ir saugų vaiko grąžinimą. Šiuo požiūriu sutartis yra labai veiksminga. Tačiau šiai dienai apie 75 % tėvų, kurie patenka į teismus, yra motinos. Daugelis jų bėga nuo smurto šeimoje ir bando su vaiku patekti į saugią gimtąją šalį, o bylas iškelia smurtautojai. Daugumoje bylų, net jei yra aiškių tėvo smurto ar nusikaltimo įrodymų, pagal Konvenciją primygtinai reikalaujama, kad vaikas būtų grąžintas.

Diana yra viena iš penkiasdešimties pokyčių iniciatorių visoje Europoje dalyvaujančių Europos Parlamento remiamoje programoje AGENCY: Vote With Her, įgyvendinamoje Europos migrančių moterų tinklo, kurios metu, derindama PHOTOVOICE ir dokumentinę fotografiją, ji perteikia savo viziją ir istoriją visuomenei, skatindama bendruomenes dalyvauti 2024 m. ES rinkimuose ir atsakingai rinkti atstovus ir atstoves, kuriems rūpi žmonių gerovė, kuriems rūpi tokios patirtys, kaip Dianos ir daugybės kitų moterų ir kurie pasiryžę atstovauti labiausiai pažeidžiamus asmenis.

Daugiau apie Dianos parodą bei AGENCY programą galite rasti čia: https://www.votewithher.eu/

Apie autorę

Diana Maria Olsson yra lietuvė režisierė ir žurnalistė, gyvenanti Kopenhagoje. Ji kūrė dokumentines TV laidas Lietuvos nacionalinėje televizijoje (LRT) ir Švedijos nacionalinėje televizijoje (SVT). Ji yra prodiuserinės filmų kompanijos „Zen Division“ (Kopenhaga) įkūrėja ir tarptautinius kino apdovanojimus pelniusio dokumentinio filmo „Mėlynas kraujas“ režisierė. Šiuo metu filmą pamatyti galima Delfi platformoje.

Parodą pamatyti galėsite Klaipėdoje ir Palangoje nuo Balandžio 29 d. Daugiau informacijos apie parodos vietas ir datas pasidalinsime jau netrukus!

Dianos parodą Lietuvoje įgyvendinti padeda:

  • Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras
  • Klaipėdos Universiteto Socialinio darbo katedra
  • Palangos m. savivaldybės Socialinės paramos skyrius

Parodą inicijuoja Europos migrančių moterų tinklas (European Network of Migrant Women) ir asociacija FemLens. 

Parodą remia Europos Parlamentas.

Daugiau informacijos apie renginį galite pasiteirauti:

Eglė Puidokaitė

Tel. +37068995163

+33749886912

El. paštas: egle@ksppc.lt

Pasidalink su kitais!

Išsamią programą galite atsiųsti žemiau

image.png
image.png
image.png
image.png
image.png
image.png
image.png
bottom of page