top of page

Mobingas - kaip jį atpažinti?


Mobingas neretam vis dar nepažįstamas žodis, tačiau jį suprasti ir žinoti yra svarbu kiekvienam tam, kad laiku pastebėtume, atpažintume ir užkirstume kelią smurtui.


Kas yra mobingas?


Mobingas yra ilgalaikis psichologinis smurtas, kuomet darbo aplinkoje vienas žmogus yra izoliuojamas nuo visos komandos, ignoruojamas, engiamas taip sukuriant nesaugią darbo aplinką.


Kaip pasireiškia mobingas?


Mobingą atpažinti galima, kuomet žmogus yra ignoruojamas ne tik vadovo, bet ir visos komandos, sukuriami sunkumai tinkamai atlikti jam ar jai savo darbines funkcijas, psichologiškai smurtaujama, manipuliuojama taip priverčiant asmenį jaustis nesaugiai, nepilnavertiškai ir nepritampančiam komandoje.


Mobingas dažniausiu atveju prasideda vadovo įtaka, kuomet siekdamas parodyti viršenybę ar kontrolę jis pradeda manipuliuoti, ignoruoti ar trukdyti tinkamai dirbti darbuotojui. Kas neretai prasideda apkalbomis ar nutylėjimais išauga į visos komandos vieno darbuotojo izoliaciją ir engimą, kurį gali būti sunku atpažinti ar užfiksuoti vienu metu, nes tai vyksta palaipsniui ir tęsiasi kurį laiką.


Kaip pasipriešinti mobingui?


Mobingas bet kurioje darbovietėje kuria žalą ne tik psichologinį terorą patiriančiam asmeniui, bet ir visai komandai, kadangi tai skatina komandos narių supriešinimą, piktybišką elgesį, mažina pasitikėjimą ir bendrystę bei didiną atskirtį tarp vadovo ir kitų darbuotojų. Todėl svarbu laiku pastebėti ir užkirsti kelią mobingo vystymuisi.


Pirmiausia, jei jūsų darbovietėje pastebite, jog kuris nors komandos narys jaučiasi izoliuotas, nepritampantis ar nesulaukiantis palaikymo - paklauskite jo, kaip jis jaučiasi. Tai gali būti pirmas žingsnis atpažįstant netinkamą elgesį darbovietėje.


Išdrįskite pasakyti STOP apkalboms, nesąžiningam elgesiui tarp komandos narių ir vadovo bei kalbėkite apie vykstantį psichologinį smurtą. Pasipriešinti gali atrodyti nelengva, tačiau tikėtina, kad atsiras ir daugiau darbuotojų nepalaikančių psichologinio smurto, kurie palaikys jus.


Jei visgi darbovietėje nesulaukiate palaikymo bei matote besitęsianti terorą, ignoravimą, apkalbas - kreipkitės į atsakingas institucijas, fiksuokite netinkamą elgesį vaizdo ar garso įrašais, nuotraukomis, išsaugodami susirašinėjimus su kolegomis ar vadovu - tai gali tapti tvirtu įrodymu vykstančio smurto darbo aplinkoje.


Jei jūs patiriate mobingą savo darbe, jaučiatės nesaugiai, nepriimtas, izoliuotas, psichologiškai išsękęs ir negalintis atvirai kalbėtis su savo vadovu ar komandos nariais - nedvejokite, kreipkitės pagalbos į organizacijas ar atsakingas institucijas.


 

Mūsų Centras siūlo psichosocialinę pagalbą asmenims patiriantiems sunkumų įsidarbinant. Įgyvendindami Klaipėdos miesto savivaldybės inicijuotą Socialinę atskirtį patiriančių asmenų integracijos į darbo rinką projektą, siūlome miesto gyventojams registruotis į individualias konsultacijas dėl efektyvios darbo paieškos.


Projektas finansuojamas iš Klaipėdos miesto savivaldybės lėšų.

Comments


bottom of page